آموزش دانلود از سافت سرا

منظور از ابزار در این راهنما، تمام آیتمهای موجود در سایت است که برای دانلود قرار گرفته‌اند. (نظیر نرم افزار، بازی، آموزش، پروژه، تصویر و …)

روش عمومی دانلود از سافت سرا

مراحل دانلود و نصب نرم افزارهای موجود در سافت سرا بسیار ساده است.
برای دانلود نرم افزار یا ابزار مورد نظر کافیست بر روی لینک (یا لینکهای) مربوط به آن کلیک کنید تا عملیات دانلود فایل(ها) انجام شود.
در صورتی که در دانلود فایلها با مشکلی مواجه شدید، بخش رفع اشکال/گزارش خرابی لینک را مشاهده کنید.ابزارهای موجود بسته به حجمشان ممکن است در یک یا چند پارت ارائه شوند. در نرم افزارهایی که دارای چند پارت هستند باید تمام پارتهای موجود را دانلود کنید. البته ممکن است در برخی موارد احتیاج به دانلود تمام لینکها نباشد. مثلا اگر سیستم شما ۶۴ بیتی است و نرم افزاری دارای دو ویرایش ۳۲ و ۶۴ بیت است، کافیست تنها پارتهای مربوط به ویرایش ۶۴ بیتی را دانلود کنید.
همچنین برخی نرم افزارها دارای اضافات و پلاگینهایی هستند که دانلود آنها نیز اختیاری است.

چرا برخی لینکهای دانلود دارای چند پارت هستند؟

دانلود فایلهای حجیم به خصوص در سرویسهای اینترنتی با سرعت پایین مشکلات زیادی دارد. در این صورت علاوه بر کاهش سرعت دانلود احتمال بروز آسیب در فایلهای دانلود شده نیز افزایش می‌یابد. فرض کنید شما در حال دانلود یک نرم افزار ۲ گیگابایتی هستید، در صورت قطع اینترنت یا برق، شما مجبور به دانلود مجدد این پارت هستید حتی اگر چند مگابایت از کل حجم فایل باقی مانده باشد.

اگر چه نرم افزارهای مدیریت دانلود قابلیت انجام ادامه عملیات دانلود (Resume) را دارند، اما در برخی موارد ممکن است با اینکه فایل فشرده در ظاهر به صورت کامل دانلود شده است، در هنگام استخراج آن با مشکل مواجه شوید.
از این رو سعی شده است که نرم افزارهای حجیم در چند پارت ارائه شوند تا احتمال بروز خطا در دانلود فایلها (و نیاز به دانلود مجدد) کاهش یابد.

استخراج فایل‌ها

پس از دانلود یک نرم افزار، کافیست محتویات آن را توسط نرم افزار WinRAR یا یک فشرده سازی دیگر که از فرمت RAR پشتیبانی می‌کند، بر روی سیستم خود استخراج کنید. برای این منظور بر روی اولین پارت کلیک راست و گزینه ی Extract Here را انتخاب کنید، در این صورت تمام پارتهای موجود به صورت یکپارچه بر روی سیستم شما استخراج می‌شوند.
در انتهای نام پارت اول نرم افزارهایی که در چند پارت فشرده شده‌اند عبارت part1 یا part01 قرار دارد.
در صورتی که نرم افزاری تنها یک پارت دارد نیز به همین ترتیب بر روی آن راست کلیک و گزینه ی Extract Here را انتخاب کنید.

فایلهای دانلود شده از سافت سرا دارای هیچ فایل اضافی یا تبلیغاتی خاصی نیستند، از اینرو برای استخراج فایل دانلود شده، با خیال آسوده بر روی فایل مورد نظر کلیک راست و گزینه ی Extract Here را انتخاب کنید.
در این صورت نرم افزار و فایلهای مربوط به آن (مانند سریال، راهنما و …) در پوشه ای به صورت مرتب استخراج خواهند شد.

برخی از فایلهای موجود در سافت سرا در دو مرحله فشرده شده‌اند و پس از استخراج فایل RAR دانلود شده ممکن است با یک فایل اجرایی که اقدام به استخراج فایلهای اصلی مورد نظر شما بر روی هارد می‌کند روبرو شوید. این فایل اجرایی به صورت پیش‌فرض پوشه Temp در درایو C را برای استخراج فایلها انتخاب می‌کند، اما شما می‌توانید مسیر مورد نظر خود را برای استخراج فایلهای انتخاب کنید. لازم است بدانید مسیر انتخابی شما بر روی دیگر فایلهای فشرده دیگری که از سافت سرا دانلود می‌کنید تاثیر خواهد گذاشت و در واقع به مسیر پیش‌فرض استخراج فایلها تبدیل خواهد شد.

exe_extractor
نکته دیگر در مورد این فایل فشرده این است که این فایل از مسیرهای دارای زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند. بنابراین اگر در استخراج فایلها با مشکل مواجه شدید فایل اجرایی موجود را در درایو C کپی و مسیر استخراج فایل را نیز بر روی پوشه Temp تنظیم کنید.

در صورتی دکمه Extarct در دسترس نبود، می‌توانید از کلید Enter برای استخراج فایلها استفاده کنید.

پسوورد فایلها

فایلهای دانلود شده از سافت سرا برای استخراج نیازمند پسوورد می‌باشند. پسوورد تمام فایلهای دانلود شده از سافت سرا softsara.ir است.
بروز پیغام خط پس از درج پسوورد (یا در طول استخراج فایلها) دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد.

اگر پسوورد را کپی (Copy & Paste) می‌کنید، به احتمال زیاد این مشکل وجود خواهد داشت. زیرا معمولن هنگام کپی پسوورد از سایت یک کارکتر فاصله در ابتدا یا انتهای آن ایجاد می‌شود.
در تصویر زیر می‌بینید که پسوورد کپی شده ۱۲ کارکتر هست، در حالی که softsara.ir تنها ۱۱ کارکتر دارد.

با فعال کردن چک باکس Show password می‌توانید عبارت وارد شده را مشاهده کنید.

همانطور که در تصویر می‌بینید در انتهای پسوورد یک کارکتر فاصله وجود دارد. (در کل بهتر است که پسوورد را تایپ کنید)

اگر پسوورد را تایپ می‌کنید، ممکن است کلید Caps Lock در صفحه کلید روشن باشد. بدیهی است که در این صورت پسوورد ورودی به صورت حروف بزرگ خواهد بود، در صورتی که پسوورد فایلهای دانلود شده از سافت سرا باید تماما با حروف کوچک وارد شوند.
همچنین ممکن است زبان صفحه کلید بر روی فارسی و یا زبان دیگری باشد. مثلا در حالت صفحه کلید فارسی عبارت “softsara.ir” به شکل “سخبفسشقش.هق” تایپ خواهد شد.

در صورتی که از درج پسوورد صحیح مطمئن هستید، این احتمال وجود دارد که نرم افزار مورد نظر دارای چند پارت هست و شما تمام فایلها را به صورت کامل دانلود نکرده اید (در این صورت دیگر پارتهای موجود را نیز دانلود کنید) و یا فایل(های) دانلود شده در طول دانلود دچار مشکل شده‌اند. در این صورت بخش آموزش تعمیر فایل فشرده را مشاهده کنید.